وجود مشکل در ترخیص خوراک دام و حمل آن

رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران کشور با بیان اینکه تولیدکنندگان و دامداران با مشکل ترخیص خوراک دام و حمل آن مواجه شده‌اند، گفت: اگر قیمت لبنیات غیرقانونی گران شده به خاطر افزایش غیرقانونی و غیر منصفانه مواد اولیه و نهاده‌های دامی است.

سید احمد مقدسی رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران کشور، در خصوص افزایش قیمت لبنیات در بازار اظهار کرد: هزینه بسته‌بندی و مواد مورد نیاز کارخانه‌ها ۳ تا ۴ برابر شده است. افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی نبوده و کاملا طبیعی است. همان‌طور که هزینه‌های ما هر روز ۲ تا ۳ برابر می‌شود قیمت بقیه محصولات هم بالا می‌رود.
وی افزود: دولت نمی‌تواند برای همه محصولات قیمت مصوب بدهد آن هم در شراطی که کنترلی بر افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات و قیمت تمام شده محصولات ندارد. افزایش قیمت‌ها در هیچ زمینه‌ای قانونی نبوده اما در شرایط فعلی این افزایش‌ها طبیعی است.
رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران کشور در ادامه تصریح کرد: کشور در وضعیتی است که قیمت‌ها هر روز افزایش می‌یابد، با این وضع تولیدکننده نمی‌تواند به تولید ادامه دهد و در تامین مواد اولیه تولید هم به مشکل برمی‌خورد لذا این افزایش قیمت‌ها غیرقانونی نیست.
وی در رابطه با مشکل ترخیص بار برای تولیدکنندگان اذعان داشت: در حال حاضر تولیدکنندگان و دامداران هم با مشکل ترخیص خوراک دام و حمل آن مواجه شده‌اند و کامیون‌داران بار را از بندر حمل نمی‌کنند در حالی که کرایه بار ۹۵ تومانی را ۲۰۰تومان حساب می‌کنند و وزارت راه گفته باقی مبلغ را با صاحب بار پشت بارنامه حساب کنید. با این شرایط اوضاع تولید روزبه‌زور بدتر خواهد شد.
مقدسی در ادامه گفت: نه تنها شرکت پشتیبانی امور دام بلکه شرکت‌های خصوصی هم این امضای پشت بارنامه‌ای را نمی‌توانند اجرا کنند. گاوداری‌ها با مشکل تامین نهاده مواجه هستند اما نمی‌توانیم هر ماشین ۲ میلیون تومان هزینه حمل بار بدهیم و تولید با این وضع نابود می‌شود.
رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران کشور گفت: دولت نه توان جلوگیری از افزایش قیمت‌ها را دارد و نه می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند اما اگر قیمت محصول تولیدی افزایش یابد همه تولیدکننده و کارخانه‌دار را مقصر می‌دانند.
مقدسی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت لبنیات طبیعی بوده و در راستای افزایش محصولات دیگر است، تشریح کرد: اگر قیمت لبنیات غیرقانونی گران شده به خاطر افزایش غیرقانونی و غیر منصفانه مواد اولیه و نهاده‌های دامی است

منبع ایلنا

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.