وجود ناخالصی و تقلب در نهاده‌های دامی

رئیس ستاد معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برخی موارد بسیار محدود وجود ناخالصی در کنجاله‌های حمل‌شده به‌مقصد کارخانجات خوراک دام گزارش شده است که می‌تواند ناشی از هرگونه اقدام سودجویانه افراد متقلب در مسیر حمل نهاده‌ها باشد.

مهراب فرجی مشاور وزیر و رئیس ستاد معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به سرافرازی رئیس مرکز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی ضمن تأیید گزارش خبرگزاری تسنیم درباره وجود ناخالصی در برخی از نهاده‌های دامی، دلیل این امر را ناشی از اقدام سودجویانه افراد متقلب در مسیر حمل نهاده‌ها از انواع گمرکات کشور به واحدهای تولیدی اعلام کرد.
بنابر این گزارش با توجه به تأیید وجود ناخالصی و تقلب در نهاده‌های دامی هرچند به‌صورت محدود لازم است دستگاه‌های مسئول نظارت و رسیدگی لازم را به‌عمل آورند.

اضافه کردن ضایعات به نهاده دامی سویا نه‌تنها سرمایه مرغداران با استفاده از این محصول تضییع می‌‌کند بلکه حقوق مصرف‌کننده هم ضایع خواهد شد زیرا  ممکن است برخی از این آلودگی‌ها از طریق مصرف این محصول به مصرف‌کننده هم منتقل گردد.

متن این نامه به‌شرح زیر است:

جناب آقای سرافرازی
رئیس محترم مرکز روابط عمومی و امور بین‌الملل
با احترام، بازگشت به نامه شماره ۹۸/۸/۵۲۵۲ مورخ ۹۹/۰۹/۰۳ در رابطه با گزارش منتشرشده در خبرگزاری تسنیم مورخ ۲۵ آبان ماه، با این عنوان که مرغ‌های کنجاله سویا می‌خورند یا شن و پودر آجر، اشاره به مصرف کنجاله سویای بی‌کیفیت در واحدهای مرغداری دارد، به استحضار می‌رساند، بر اساس سیستم حاکم بر واردات و ترخیص کالا، تمامی نهاده‌های وارداتی از جمله ذرت و یا کنجاله سویا که مورد مصرف فراوان در واحدهای تولید دام و طیور دارد توسط سازمانهای ذی‌ربط از جمله سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان حفظ نباتات و دفع آفات که مسئولیت نظارت‌های کیفی و بهداشتی نهاده‌های دامی را بر عهده دارند، نمونه‌برداری شده و پس از انجام آزمایشات لازم، ارزش غذایی، وضعیت بهداشتی آنها و رعایت ملاحظات برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های نباتی بررسی و تأیید می‌شود تا اجازه ترخیص و حمل آنها به داخل کشور داده شود.
در صورتی که میزان مواد مغذی موجود، شامل درصد پروتئین خام کنجاله سویاهای وارداتی به‌هردلیلی کمتر از حد استاندارد تعیین‌شده باشد (کمتر از ۴۲ درصد)، اجازه ترخیص، حمل و مصرف آن صادر نمی‌شود. البته در برخی موارد بسیار محدود وجود ناخالصی در کنجاله‌های حمل‌شده به‌مقصد کارخانجات خوراک دام گزارش شده است که می‌تواند ناشی از هرگونه اقدام سودجویانه افراد متقلب در مسیر حمل نهاده‌ها از انواع گمرکات کشور به واحدهای تولیدی باشد.
در پایان خاطرنشان می‌گردد بر اساس آمار و اطلاعات موجود حدوداً ۲،۵ میلیون تن کنجاله سویا وارد کشور شده که بالغ بر ۷۵ درصد از این مقدار پس از تأیید ارزش کیفی و بهداشتی ترخیص و سپس وارد چرخه مصرف خوراک دام و طیور شده است.

مهراب فرجی
مشاور وزیر و رئیس ستاد معاونت امور تولیدات دامی

منیع تسنیم

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.