پرداخت پنج میلیارد ریال یارانه حمل خوراک دام به سیستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: این نهاد پنج میلیارد ریال یارانه حمل خوراک دام برای تامین نیاز دامداران از سایر نقاط کشور به منطقه سیستان را پرداخت کرده است.
مجتبی پیری اظهار داشت: ۲ دهه بروز خشکسالی در سیستان و بلوچستان بویژه سال زراعی گذشته خسارت جدی را به بخش کشاورزی منطقه سیستان وارد کرده است.


وی جمعیت دام سنگین سیستان را بیش از ۷۰ هزار راس و دام سبک را ۸۰۰ هزار راس عنوان کرد و افزود: از آنجایی که خشکسالی اخیر به فعالان این بخش نیز خسارت وارد کرده تامین علوفه یارانه ای دام برای حفظ وضعیت موجود و کمک به دامداران که بیشترین اشتغال را در منطقه به خود اختصاص داده اند در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: در این راستا از ابتدای امسال تاکنون برای حمل سه هزار و ۵۰۰ تن علوفه به سیستان برای تامین خوراک دام های منطقه این نهاد پنج میلیارد ریال پرداخت کرده است.
وی افزود: تمام هزینه حمل خوراک دام به سیستان را سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان پرداخت کرده است.
پیری تصریح کرد: با توجه به تداوم خشکسالی در سیستان کمک های جهاد کشاورزی به دامداران منطقه همچنان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا حدود ۲۰ سال از خشکی تالاب هامون و خشکسالی سیستان می گذرد، این امر سبب تغییر اقلیم منطقه به آب و هوایی گرم و خشک و خشن شده که زندگی را برای مردم از لحاظ اقتصادی و سلامتی دچار مشکل کرده است به طوری که شماری از مردم بومی آن برای زندگی به سایر نقاط استان و کشور مهاجرت می کنند.
روزگاری دشت سیستان انبار غله ایران بود اما اکنون با خشکی، توفان، گرد و غبار و ویرانی برخی روستاها رو به رو است.
با توجه به وابستگی شدید اقتصادی مردم سیستان به کشاورزی بحران خشکسالی پی در پی منجر به نامتوازن شدن تعادل جمعیتی، اقتصادی، اجتماعی و بحران های منطقه ای و عدم توسعه یافتگی شده است

 

منبع ایرنا

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.