۹۴ درصد حجم خوراک طیور مربوط به ذرت و سویاست

مدیرکل دفتر تغذیه بهبود خوراک دام گفت: بیشترین سهم از خوراک مصرفی برای تولید گوشت مرغ، مربوط به ذرت و کنجاله سویاست که براین اساس ۶۳ درصد را ذرت و ۳۱ درصد سویا را شامل می‌شود.

آقای سید احمدرضا سیدعلیان گفت: اکنون کیفیت کنجاله سویای استحصالی از کارخانجات روغن‌کشی داخلی، مطلوب و مورد تایید این دفتر نیست و انتظار ما از حداقل عیار پروتئین کنجاله سویا ۴۲ درصد است.

او افزود: بنابر گزارش‌های رسیده به این دفتر، درصد پروتئین در برخی کنجاله‌های استحصالی داخلی به زیر ۳۸ درصد کاهش یافته که مورد اعتراض ما و تولید کنندگان دام و طیور قرار گرفته است.

سیدعلیان ادامه داد: در حالی که امروز کارخانجات روغن‌کشی دنیا با بهره‌برداری از نسل ۵ تکنولوژی این کارخانجات، اقدام به تولید می‌کنند، تکنولوژی کارخانجات روغن‌کشی ما نسل ۲ است و این باعث تولید کنجاله‌هایی با درصد رطوبت بالاتر و پروتئین پایین‌تر شده است.

او اعلام کرد: ما با هدف افزایش بهره‌وری خوراک دام و طیور، طی مکاتباتی با معاونت بازرگانی وزارت جهاد، پیشنهاد داده‌ایم که کنجاله سویای عرضه شده در بازارگاه در صورتی امکان فروش با قیمت مصوب را داشته باشد که حداقل ۴۲ درصد پروتئین را تامین کرده و کنجاله‌های با عیار پروتئین پایین‌تر با قیمت کمتر امکان فروش در سامانه را داشته باشند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: بر این اساس تمام محموله‌ها در مبادی ورودی، کارخانجات روغن‌کشی و در زمان تحویل، مورد آزمایش قرار می گیرند و آنالیز آن در بازارگاه ارایه خواهد شد تا ارزش‌گذاری ریالی نهاده‌ها بر اساس درصد پروتئین در سویا، انرژی در ذرت و همچنین در خوراک‌های آماده انجام شود.

به گفته او، مقدمات و زیرساخت‌های این امر آماده شده و در اولین فرصت دستورالعمل ساماندهی آزمایشگاه‌های کشور نیز در این زمینه ابلاغ خواهد شد.

سیدعلیان ادامه داد: همزمان، دستورالعمل لزوم استفاده از تکنولوژی‌های رایج دنیا برای افزایش ضریب هضمی و ضریب جذبی خوراک در سیستم گوارش دام، مانند فلک کردن، ژلاتینه کردن و میکرونایز کردن را برای کارخانجات تولید خوراک دام و طیور در دست ابلاغ داریم تا در صورت افزایش کیفیت و عیار نهاده‌های تحویلی به صنعت، حداکثر بهره‌برداری از مواد مغذی آن محقق شود و کمترین هدررفت این مواد را از سیستم گوارشی دام و در نتیجه در صنعت دام و طیور کشور داشته باشیم.

او تاکید کرد: هدف ما از مجموع این اقدامات، ضمن کنترل کیفیت و افزایش بهره‌وری، دستیابی به وزن و کیفیت مطلوب گوشت مرغ است تا بتوانیم انتظار داشته باشیم به ازای دان تحویلی، گوشت مرغ مطلوب و استاندارد به بازار عرضه شود .

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: از سال ۱۴۰۰ که بهبود کیفیت و افزایش بهروری در مصرف نهاده‌های دامی و خوراک دام، در اولویت برنامه‌های دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی قرار داشته است، ضریب تبدیل در تخصیص نهاده‌ها از ۲.۱۳ به عدد ۱.۸ در مرغ گوشتی رسیده و بر همین اساس در ارتباط با مرغ تخم‌گذار و دام صنعتی نیز شاهد روند رو به بهبود هستیم.

او با بیان اینکه بیشترین سهم از خوراک مصرفی برای تولید گوشت مرغ، مربوط به ذرت و کنجاله سویا است‏، گفت: این نهاده‌ها ۹۴ درصد از حجم خوراک طیور شامل ۶۳ درصد ذرت و ۳۱ درصد سویا را شامل می‌شوند و با وجود این که عدد ضریب تبدیل مطلوب ذرت و کنجاله سویا براساس استانداردهای جهان ۱.۵ است، به دلیل کیفیت پایین این نهاده‌ها در کشور ما در مقایسه با دنیا، رسیدن به این عدد به عوامل زیادی همچون مدیریت پرورش، تغذیه، اصلاح نژادی و بهداشتی بستگی دارد .

سیدعلیان افزود: در نتیجه ما نهاده تخصیصی با ضریب تبدیل ۱.۸ را برای مرغ تولیدی با وزن مطلوب ۲۴۰۰ گرم و استحصال مرغ آماده طبخ ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم به بازار تخصیص می‌دهیم، در حالی که امروز در کشور برخی از واحد‌های زنجیره‌ای و غیرزنجیره‌ای تولید گوشت مرغ، تحت عنوان مرغ سایز، لاشه با وزن ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ گرم تحویل می‌دهند.

او تاکید کرد: افزایش بهره‌وری در تولید گوشت مرغ در ازای عدد حداکثری نهاده‌ای که بابت هر قطعه مرغ به مرغدار تخصیص می‌دهیم برای ما حایز اهمیت است و انتظار داریم گوشت با کیفیت و وزن مناسب به بازار عرضه شود. منبع باشگاه خبرنگاران جوان

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.