خوراک دام تولید شده از ضایعات کشاورزی وارد بازار شد

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی برای تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی ورود کرده‌اند، گفت: این محصول برای اولین بار به صورت تجاری تولید و در اختیار بهره برداران قرار گرفته است.

مجتبی خیام‌نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در گفتگویی اظهار داشت: شرکت‌ها و هسته‌های دانش‌بنیان ایرانی برای استفاده از ضایعات باقی مانده محصولات کشاورزی در تولید خوراک دام و طیور، ورود کرده‌اند.

وی افزود: در دهکده فن‌آوری و نوآوری خراسان رضوی نیز تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی را شروع کرده‌اند و اکنون محصولات خود را در اختیار عشایر قرار داده‌اند، در واقع این طرح اکنون عملیاتی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ظرفیت استفاده از ضایعات کشاورزی در خوراک دام در کشورمان فراهم است و می‌توان به شکل مناسبی از آن بهره گرفت به طوری که در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور نیز از ضایعات باقی‌مانده از گلابگیری برای تولید خوراک دام استفاده می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که به چه میزان از ضایعات محصولات کشاورزی در خوراک دام استفاده می‌شود، تصریح کرد: بسته به میزان پروتئین تامین شده از ضایعات محصولات کشاورزی متفاوت است و نمی توان فرمول یا درصد کلی برای آن مطرح کرد.

خیام نکویی گفت: در جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز دستگاهی تولید کرده‌اند که با خرد کردن سرشاخه درختان و غنی‌سازی محصول به دست آمده، آن را در خوراک دام استفاده می‌کنند.

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.