ترخیص و توزیع نهاده دامی بدون مجوز وزارت جهاد ممنوع شد

محمد رضا کلامی در خصوص برگزاری جلسات ستاد ملی تنظیم بازار اظهار داشت: از امروز (دوشنبه ۱۰ شهریور ماه) جلسات کارگروه ملی ستاد تنظیم بازار با تمدید مجوز سران سه قوه تشکیل خواهد شد. بر اساس این مجوز در سال ۹۹ نیز هر دستگاهی بخواهد اقدام به افزایش قیمت کند، باید از ستاد تنظیم بازار مجوز بگیرد.
وی با اشاره به اینکه در این مدت جلسات ١٧گانه ذیل کارگروه تنظیم بازار از جمله کمیته اقلام پروتئینی، کمیته تنظیم بازار برنج، فولاد و… مستمر در حال برگزاری بوده است، گفت: جلسات کارگروه ستاد ملی تنظیم بازار با توجه به تأکید دولت و اختیارات محول‌شده از سوی هیئت وزیران در زمینه‌های قیمت‌گذاری و سیاست‌گذاری تأمین و توزیع و نظارت از امروز برگزار می‌شود.
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت خاطرنشان کرد: مصوبه سران قوا در سال ۹۷ و ۹۸ ناظر بر واگذاری اختیارات فراقانونی در زمینه مدیریت بازار از جمله قیمت‌گذاری کالا و خدمات شرکتهای دولتی و کنترل مقادیر خروج کالا از کشور که به‌دلیل  نوسانات نرخ ارز دچار افزایش یا کاهش هیجانی می‌شود، بوده است که ستاد تنظیم بازار با استفاده از این اختیارات توانسته است در دو سال گذشته و به‌خصوص در دوره بعد از اصلاح نرخ بنزین و دوره شیوع بیماری کرونا در حوزه کالاهای اساسی اقدامات مؤثری انجام دهد. کلامی افزود: ان‌شاءالله با توجه به تأیید و تمدید مصوبه مذکور از سوی سران قوا که در سال ۹۹ و پیش از این انجام شده است، تأیید نهایی و ابلاغ این مصوبه نیز با پیگیری‌های دولت و سرپرست وزارت صمت محقق می‌شود و زمینه تنظیم مؤثرتر کالاها و خدمات دولتی و غیردولتی از سوی ستاد ملی تنظیم بازار فراهم خواهد شد.
تسهیل واردات کالاهای اساسی و تأمین ارز
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت در خصوص تأمین ارز صادرات کالاهای اساسی خاطرنشان کرد: با توجه به رفع مشکلات مرتبط با صادرات غیرنفتی و تلاش دستگاه‌های مسئول برای تأمین ارز کالاهای اساسی، روند تأمین ارز نسبت به دو ماه ابتدایی سال بهتر شده است.
کلامی ادامه داد: مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت نیز برای تسهیل واردات کالاهای اساسی با شیوه‌های مختلف بانکی باعث شده است روند تأمین این کالاها خیلی بهتر از گذشته شود.
این مقام مسئول با ابراز اینکه با بهتر شدن شرایط واردات کالاهای اساسی از ابتدای شهریور ماه سال جاری مجموع ترخیص وزنی ذرت بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بوده است، اضافه کرد: این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد افزایش یافته است.

ترخیص و فروش نهاده دامی بدون مجوز وزارت جهاد ممنوع است
وی خاطرنشان کرد: با توجه به مسئولیتی که ستاد تنظیم بازار در خصوص ترخیص کالاهای اساسی به‌ویژه نهاده‌های دامی به وزارت جهاد کشاورزی دارد، خروج نهاده‌های دامی از جمله جو، ذرت، کنجاله و دانه‌های روغنی بدون مجوز وزارت جهاد از گمرک ممنوع است.
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی اظهار داشت: بر اساس آخرین هماهنگی‌های انجام‌شده با وزارت جهاد کشاورزی فرایندها به‌گونه‌ای تنظیم شده است که هیچ واردکننده‌ای امکان ترخیص و توزیع نهاده‌ها را خارج از سامانه بازارگاه وزارت جهاد نخواهد داشت.
کلامی دلیل این اقدام را توزیع عادلانه و مناسب نهاده‌های دامی دانست و گفت: قطعاً با خاطیان و متخلفان احتمالی برخورد خواهد شد. طبق بررسی‌های صورت‌گرفته به وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده است که با رفع ایرادات سامانه بازارگاه و استفاده از ظرفیت تشکل‌های تولیدی، توزیع نهاده را در اختیار استانها قرار دهد.
به‌گفته وی، با خروج نهاده کنجاله سویا که از محل ترخیص دانه‌های روغنی و تبدیل آن در کارخانجات روغن‌کشی انجام می‌شود، خارج از سامانه و به‌صورت عرضه خارج از شبکه برخورد خواهد شد و دستگاه‌های نظارتی مکلف شدند با هر گونه فروش بدون مجوز نهاده برخورد نمایند.
تخم‌مرغ مازاد نیاز داخل باید صادر شود
وی در خصوص بازار تخم‌مرغ نیز تأکید کرد: در زمان حاضر با توجه به اینکه راه صادراتی آن با استفاده از ظرفیت تشکل‌های تولیدی پیشنهادشده از سوی وزارت جهاد کشاورزی باز شده است، به‌دلیل اینکه ابتدا باید نیاز داخل تأمین شود و سپس مازاد نیاز داخل، صادرات داشته باشیم، بازار تخم‌مرغ متعادل شده است.
رئیس ستاد تنظیم بازار گفت: برای جلوگیری از تأثیر افزایش نرخ ارز بر میزان تقاضا برای صادرات و همچنین افزایش قیمت تخم‌مرغ داخلی، قرار است ماهانه حداکثر ۸ درصد و معادل مقادیر مازاد تولید و نیاز داخل صادرات انجام شود، زیرا اولویت بازار تأمین نیاز داخل است.

منبع تسنیم

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.