تشدید نمونه برداری و نظارت بر واردات نهاده‌های خوراک دام و طیور در بنادر مازندران

سرپرست دامپزشکی مازندران با اظهار این که نمونه برداری و نظارت بر واردات نهاده‌های خوراک دام و طیور در بنادر استان تشدید شده است، گفت: در بررسی و بازدید میدانی درحال تخلیه ذرت وارداتی در بندر امیرآباد به دلیل بوی گندگی و نتیجه مثبت آلودگی، اجازه تخلیه بخشی از این محموله صادر نشده است.

دکتر حمزه آقاپور کاظمی بدون اعلام میزان ذرت آلوده در این کشتی پهلو گرفته در بندر امیرآباد افزود: طبق بررسی های صورت گرفته نفوذ آب و رطوبت طی روزهای حرکت از مبداء به مقصد سبب کندگی بخشی از این محموله شده است.

وی ساماندهی و نظارت کیفی و بهداشتی برای تولید خوراک دام و طیور و صدور مجوز ترخیص محموله های وارداتی نهاده های دامی جهت مصرف در مراکز پرورش و صدور مجوز برای ترانزیت فرآورده های خام دامی و نهاده های دامی از وظایف مهم سازمان دامپزشکی است، ادامه داد: همسو با این رویکرد حضور کارشناسان ناظر بهداشتی در در سه بندر استان شبانه روزی برای ارایه خدمات مور نظر است.

وی با توضیح این نکته که مدت اعتبار ترخیص انواع نهاده های دام طیور در بنادر حداکثر ۴۵ روز است، بیان داشت: پس از تخلیه نشدن نهاده ها در زمان مقرر، محموله بار دیگر طبق ضوابط و مقررات مورد آزمایش های مختلف فنی و بهداشتی قرار می گیرد و سپس مجوز ترخیص یا عدم ترخیص صادر می شود.

سرپرست دامپزشکی مازندران تشدید نظارت بر روند بهداشت و سلامت محموله های وارداتی نهاده های دامی را در شرایط اقتصادی کنونی کشور الزامی و از دستگاه های اجرایی دولتی و غیر دولتی مرتبط تقاضا کرد نسبت به رعایت تمامی مقررات و قوانین اهتمام ورزند.

آقاپور کاظمی به اهمیت توجه ویژه به سلامت بهداشتی محموله های وارداتی به خصوص نهاده های دامی اشاره کرد و گفت: خوراک دام می تواند بهداشت دام و سلامت زنجیره غذایی انسان را تحت تاثیر قرار دهد و به همین دلیل سلامت خوراک دام تضمین کننده سلامت انسان محسوب می‌شود.

تشدید نمونه برداری و نظارت دامپزشکی مازندران در راستای سفر و بازدید میدانی چند روز گذشته رئیس قوه قضائیه از بندر بهشهر امیرآباد و کالاهای رسوب شده در این بندر است، در همین راستا و تسریع در تعیین تکلیف کالاها ٢هزار تن ذرت آلوده، با مجوز مراجع ذی‌ربط جهت مصارف صنعتی از جمله الکل سازی، تخلیه شد.

همزمان با آغاز به کار دولت سیزدهم مازندران و همسو با رویکرد گسترش فعالیت اقتصادی واردات و صادرات محصولات مختلف از طریق دریای خزر، بنادر مازندران به خصوص بندر امیر آباد مرکز واردات انواع نهاده های دامی کشور شده است.

بندر امیرآباد در استان مازندران به عنوان بزرگ‌ترین بندر حاشیه دریای خزر با قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص باتوجه به سیاست گذاری‌های دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم باشکوفاسازی ظرفیت‌ها، نقش ویژه‌ای در مقاوم‌سازی اقتصاد کشور با توسعه تجارت بین‌المللی و صادرات کالا ایفا می کند.

بندر امیر آباد با حدود یک‌هزار و ۳۰۰ هکتار وسعت و همچنین ۲۲۰ هکتار پس کرانه با دارا بودن اراضی پشتیبانی وسیع، زیر ساخت حمل و نقل مدرن چند وجهی، اسکله رو- رو ریلی و کامیون جهت ترانزیت و حمل یکسره کالا و همچنین دسترسی آسان به بازار مصرف کشورهای سی آی اس CIS با جمعیت بالغ بر ۳۰۰ میلیون به تنهایی بر تمامی پنج بندر حاشیه خزر تنه می‌زند و ظرفیت فوق العاده‌ای در توسعه اقتصادی و پرش تجاری کشور دارد.

بندر امیرآباد در کنار آنکه یک ظرفیت صادراتی و تجاری در منطقه به شمار می‌رود با دارا بودن کارخانجات متعددی همچون گچ، فولاد، کاغذ و سیلوهای متعدد از بنادر نسل سوم کشور است و عمده ۷.۵ میلیون تن کالای صادراتی کشورهای مختلف جهان از بنادر آستاراخان، آکتائو، اولیا، باکو، گوسان و ماخاچ وارد بندر امیرآباد می‌شود.

اتصال به شبکه ریلی کشور، بهره‌مندی از ۱۵ پست اسکله با ظرفیت ۷.۵ میلیون تن و بهره مندی از ظرفیت اتصال کریدور ترانزیت بین المللی شمال به جنوب (INSTC) از دیگر ویژگی های شاخص بندر امیرآباد است. منبع ایرنا

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.