تولید ۵۰ درصد از خوراک دام با روش خشک‌سازی ضایعات

فیاض‌بخش، استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت تفکیک از مبدا پسماند و خشک سازی ضایعات گفت: تولید ۵۰ درصد از خوراک دام با روش خشک‌سازی ضایعات امکان پذیر است.

 فیاض‌بخش، استاد دانشگاه درباره بهره‌برداری از نخستین مرکز مدیریت یکپارچه پسماند شهری (MRF) و ۵۵ غرفه دریافت پسماند خشک ضمن تشکر از برگزارکنندگان و متولیان افتتاح این پروژه گفت: تشکر می‌کنم از ریاست سازمان پسماند و مالکی از مدیران این مجموعه که بخشی از ایستگاه حکیمیه را در اختیار ما دانشگاهیان قرار دادند.

وی افزود: ما به اتفاق بسیاری از دانشجویان، پسماند صفر بودن را تجربه و ضایعات را به خوراک دام تبدیل کردیم. 

این استاد دانشگاه درخصوص چگونگی این اقدام عنوان کرد: پسماندهای تفکیک شده به ایستگاه حکیمیه می‌آمد و ما آن‌ها را در معرض نور آفتاب خشک می‌کردیم و به مناطق محروم لرستان و خراسان ارسال کردیم و استقبال بسیار عالی از آن شد.

فیاض‌بخش تصریح کرد: نتایج آزمایشگاه این ضایعات حیرت‌آور بود، محصول نهایی پایلوت میانگین ۱۷ درصد پروتئین خام، ۳۳۲۷ کیلوکالری در گرم انرژی قابل هضم، ۲۷۰۰ کیلوکالری در گرم انرژی قابل متابولیسم و … دارا بود.

وی خاطرنشان کرد: الان ما در شهر مشغول تولید کمپوست هستیم و خودمان می‌دانیم که کمپوست بازار ندارد و فقط در تهران مورد استفاده قرار می گیرد، کاش تبدیل به نهاده‌های دامی شود.

این فعال محیط زیست تاکید کرد: باید تفکیک از مبدا صورت بگیرد و ضایعات خشک شود. اگر همین امر به صورت مکانیزه باشد، می‌تواند نهاده‌های دامی مورد نیاز را تامین کند.

وی در پایان تاکید کرد: کارشناسان معتقدند ۵۰ درصد جیره غذایی خوراک دام را می‌توان از این روش تامین کند. منبع فارس

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.