صادرات ۹۰۰ هزار تنی محصولات لبنی

مرتضی رضایی در مراسم افتتاح مجتمع کشتارگاهی صنعتی قم سخن می گفت با تبریک اشتغال ۲۰۰ نفر در این مجتمع گفت: نیاز امروز کشور علاوه بر تمرکز بر تولید، توجه ویژه به بخش کارآفرینی است.
وی در ادامه به آمار واردات گوشت قرمز در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۸، حدود ۱۷۰ هزار تُن گوشت قرمز وارد کشور شد که این امر، خروج نزدیک به یک میلیارد دلار از درآمدهای ارزی را به دنبال داشت.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: خوشبختانه در سال جاری واردات گوشت قرمز با دستان پُرکفایت تولیدکنندگان داخلی به حدود ۳۰ هزار تُن رسیده و ضریب خوداتکایی در این بخش بالا رفته است.
رضایی با اشاره به کشور برزیل به عنوان بزرگ ترین صادرکننده گوشت قرمز در دنیا تصریح کرد: خوشبختانه امروزه قیمت گوشت قرمز گرم داخلی ارزان تر از گوشت وارداتی از برزیل یا دیگر کشورهاست که این امر افتخاری برای کشور محسوب می شود.
وی درباره واردات کَره نیز گفت: سال هاست که کشور به عنوان واردکننده کَره شناخته می شود که واردات ۵۰ هزار تُنی در هر سال، تا ۳۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می کرد، اما این واردات در سال جاری به کمتر از ۶ هزار تُن رسیده است و حتی می توانیم صادرکننده هم باشیم.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی سپس به آمار نزدیک به ۹۰۰ هزار تُن صادرات محصولات لبنی توجه داد و گفت: این حجم از صادرات با وجود همه تحریم های ظالمانه محقق شده و نشان می دهد از تحریم عبور کرده ایم و هیچ مانع بزرگی بر سر راه توسعه کشور در بخش کشاورزی و دامداری وجود ندارد.
رضایی تأکید کرد: خبر خوش دیگر این است که در سال جاری، ۵۰ درصد منابع ژنتیکی مُرغ با نژاد ایرانی آرین تأمین شده است و این درصد در سال آینده به ۱۰۰ درصد خواهد رسید، در حالی که پیش از این مرغ اجداد به عنوان سرمنشأ ژنتیکی تولیدات طیور کشور، از خارج تأمین می شد.
وی در پایان با تقدیر از کارآفرینان و تولیدکنندگان عرصه کشاورزی و دامداری، آنان را «سرداران تولید» دانست و بیان داشت: تلاش این جهادگران است که سبب می شود تا کشور از برخی وابستگی های فعلی رهایی یابد و بتواند علیرغم همه فشارها، خوداتکا شود، ضمن آن که باید به صراحت گفت بحمدالله کشور در حال حاضر در امنیت غذایی کامل قرار دارد.

منبع فارس

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.