۳ روش مؤثر در کنترل بیماری جونز در فصل زاد و ولد

 

برای آن دسته از افرادی که با این نام هیچ آشنایی ندارند بایستی گفت که بیماری جونز نوعی بیماری باکتریایی مخصوص گاو است که در صورت بروز برای دامدار خسارت زیادی به دنبال خواهد داشت.
مرکز “سلامت دام ایرلند” اذعان دارد این بیماری معمولاً با خوردن آغوز و شیر مادر به گوساله منتقل می شود و یا با خوردن غذای آلوده به باکتری ناقل این بیماری.
در واقع در یک فارم، گوساله ها مستعدترین حیوان برای ابتلا به این بیماری محسوب می شوند که هیچ درمانی هم برای آن وجود ندارد. حتی مقدار بسیار کمی از فضلۀ آلوده بر روی پستان کثیف گاو هم می تواند حاوی باکتری کافی برای آلودن گوسالۀ شیرخوار باشد.
چنانچه گاو مادر در مرحلۀ پیشرفتۀ بیماری باشد، معمولاً گوسالۀ تازه به دنیا آمده نیز مبتلا به دنیا می آید.

علائم بیماری جونز :
•کاهش ضریب تبدیل خوراک و بازدهی شیر
•کاهش وزن علیرغم اشتهای خوب
•اسهال (غیر خونی) و نهایتاً لاغر و استخوانی شدن
•ورم فک و سینه
•مرگ حیوان
گاودار می تواند با بکارگیری تدابیری که در ذیل عنوان شده احتمال ابتلای گوساله را کاهش دهد.

۱٫هر چه سریع تر و به محض به دنیا آمدن گوساله را از آغل زایمان خارج سازید.
خارج سازی سریع گوساله از آغل زایمان، احتمال آلوده شدن او را از طریق بستر کاهی آلوده یا تماس مستقیم با گاو آلوده کاهش می دهد. بدین ترتیب ریسک ابتلای گوساله از طریق شیر خوردن از پستان آلودۀ گاو مادر نیز کاسته می شود.
علاوه بر این رعایت بهداشت و پاکیزگی در آغل زایمان اهمیت حیاتی دارد. پس از هر زایمان بایستی آغل تمیز و بستر تعویض گردد و بستر خشک و تازه در کف آغل پهن شود.

۲٫شیر آغوز پاکیزه
با شیوع بیماری و گسترده تر شدن آن از طریق مدفوع، بایستی حتماً پیش از گرفتن شیر آغوز پستان گاو مادر را پاکیزه سازید. پیش از این کار حتماً دستان خود را بشوئید و سطل ها و شیلنگ هایی که با اولین شیر گاو در تماس هستند را به خوبی و بین هر بار استفاده بشوئید.

۳٫بهتر است از گاوهایی که نتیجۀ آزمایش آنها منفی بوده برای شیردهی به گوساله استفاده کنید.
یکی از بهترین تدابیر مدیریتی می تواند این باشد که گوساله شیر مورد نیازش را از گاوهایی که جواب آزمایش آنها منفی بوده بگیرد.
شیردهی از گاو مادری که جواب آزمایشش مثبت بوده ریسک ابتلا به بیماری برای گوساله را بالا می برد.
حتی اگر شیر را از گاو مادر بدوشید و به گوساله بدهید احتمال دارد که سطل به طور اتفاقی آلوده به مدفوع حیوان مبتلا گشته باشد. بنابراین بهترین راه اینست که از گاو دیگری که البته جواب آزمایشش مثبت است برای شیردهی استفاده شود.

منبع پایگاه خبری صنعت مرغداری و دامداری

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.