اختصاص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه به واردات نهاده‌های دامی و گوشت

 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: از کل بودجه سال ۹۸ صد هزار میلیارد تومان برای واردات نهاده‌ای دامی و گوشت هزینه می شود که رقم بالایی است.
یوسف داودی، نماینده مردم سراب و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پنجمین کنگره بین المللی کلینیسین‌های دام بزرگ که امروز چهارشنبه در مرکز همایش‌های بین المللی رازی برگزار شد اظهار کرد: در سال ۶۱ به فرمان امام خمینی و پیشنهاد مرحوم هاشمی رفسنجانی دانشگاه آزاد با هدیه یک میلیون تومانی امام پایه‌ریزی شد که با توجه به تعداد کم افرادی که تحصیلات عالیه داشتند و نظام دانشگاهی کشور که بالغ بر ۶۰۰ سال از کشورهای دیگر عقب مانده بود این بنیان مقرر شده بود تا تعداد کم تحصیلکردگان را جبران کند.


وی افزود: از آنجا که بودجه کشور محدود بود و نمی‌شد همه افرادی را که به تحصیلات علاقه داشتند به دانشگاه فرستاد این دانشکده پایه‌ریزی شد در حال حاضر بیش از ۴۰۰ واحد دانشگاهی آزاد و دولتی تاسیس شده و نظام آموزشی کشور ارتقا یافته است.
داودی در رابطه با تاکید قانون اساسی بر تحصیلات رایگان در دانشگاه‌های دولتی اذعان داشت: مقرر شده بود طبق قانون اساسی تحصیلات در دانشگاه‌های دولتی رایگان باشد اما در حال حاضر تمام دانشگاه‌ها اعم از دولتی، پیام نور و علوم و تحقیقات پول می‌گیرند. سیستم دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی نتوانستند تعداد پذیرش دانشجو را کنترل کنند که این یک نقطه ضعف برای ما است در حالی که وزارت درمان و آموزش پزشکی به راحتی روند افزایشی را کنترل کرده است ما باید تغییرات در نظام دامپزشکی و دانشجوپذیری دانشگاه‌های دامپزشکی را اعمال کنیم تا مشکل اشتغال پیش نیاید.
نماینده مردم سراب در خصوص اختصاص بودجه به نهاده‌های دامی و گوشت تصریح کرد: با توجه به اینکه درآمد یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز با قیمت هر بشکه ۵۴ دلار به بودجه واریز می‌شود و از کل بودجه ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی کشور ۱۰۰ هزار میلیارد تومان آن برای واردات نهاده‌های دامی و گوشت هزینه می‌شود که رقم بالایی است و ۱٫۴ بودجه را شامل می‌شود .
وی افزود: ۹۵ درصد ذرت، ۹۰ درصد کنجاله سویا و ۵۰ درصد جو وارداتی است و یک میلیارد دلار از درآمد میعانات گازی و نفت به این موضوع اختصاص می‌یابد اما قیمت‌ها همچنان بالا است و مردم از گرانی قیمت‌ها ناراضی هستند. ما یارانه می‌دهیم تا مردم گوشت ارزان بخرند اما این امر محقق نمی‌شود و مردم ناراضی هستند

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.