ازهفته آینده آغازبه کارسامانه توزیع نهاده دامی

نوسان در بازار نهاده‌های دامی موضوع جدیدی نیست و از سال گذشته با نوسان نرخ ارز و برخی سیاست‌های نامناسب بازار نهاده‌های دامی به هم ریخت اما با آغاز به کار سامانه توزیع نهاده دامی درتمام استانها ازهفته آینده قرار است آرامش به این بازار بازگردد.
نوسان و اخلال در بازار نهاده‌های دامی موضوع جدیدی نیست بلکه از اوایل سال گذشته با نوسان نرخ ارز و برخی سیاست‌های نامناسب بازار نهاده‌های دامی به هم ریخت و مرغداری‌ها و دامداری‌ها با کمبود وافزایش قیمت نهاده‌های دامی مواجه شدند چون به گفته نمایندگان مجلس و برخی کارشناسان،کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مصرف‌کننده نهایی نرسید و تنها نصیب سودجویان شده است.

درکناراین موضوع انحصار دربازارنهاده‌های دامی نیز ازجمله موضوعاتی است که پیش از این بارها مورد انتقاد نمایندگان مجلس قرار گرفته بود. بنا به گفته تولیدکنندگان، افزایش قیمت نهاده‌های مورد نیاز دام و نهاده‌هایی همچون دان مرغ،کنجاله سویا،ذرت و سایر اقلام مورد نیاز پرورش دام و طیور باعث شده است تا تولید‌کننده رغبت کمتری جهت تولید داشته باشد.
هیچ یک از اقدامات برای حل این نابسامانی تاکنون موثر نبوده است به طوری که بنا به گفته عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰ و ذرت یک هزار و ۷۰۰ تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود که با نرخ مصوب خود فاصله چشمگیری دارد.
اما حالا قراراست از هفته آینده با آغاز به کارسامانه توزیع نهاده دامی در تمام استانها زمینه کاهش این آشفتکی ها فراهم شود.رئیس انجمن صنفی گاوداران در این باره گفته است:«توزیع نهاده‌های دامی از طریق سامانه دراین هفته توسط ۲ استان به صورت پایلوت انجام شد و قرار است از هفته آینده در تمامی استان‌ها نهاده‌های دامی به این روش عرضه شود.باتوجه به نوسان چشمگیر نهاده‌های دامی دربازار آزاد انتظار می‌رود که نهاده‌ها با نرخ مصوب از طریق سامانه به دست تولید کننده برسد تا بخشی از مشکلات پیش روی تولیدکنندگان مرتفع شود.»
«ناصر مقدسی»ادامه داده است:«با توجه به آنکه مرغداران و دامداران اطلاعی از مزایا و معایب توزیع نهاده‌های دامی ازطریق سامانه جامع ندارند،اما انتظار می‌رود که عرضه نهاده از این طریق بتواند راهگشای مشکل تولیدکنندگان باشد.

 

منبع شبستان

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.