بازار نهاده‌های دامی همچنان ملتهب است

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان است.
وی ازدیاد تقاضا را یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: عرضه و تقاضا یکی از مکانیزم‌های اصلی قیمت در بازار می‌شود، اما علی رغم افزایش قیمت در روز‌های اخیر همچنان با نرخ واقعی فاصله داریم.

اسداله نژاد ادامه داد: بنابر آخرین آنالیز، قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان است که عرضه با نرخ‌های فعلی بیانگر زیان یک هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ زنده و ۲ هزار تومانی در مرغ گرم است.
این مقام مسئول درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ به نرخ واقعی خود در بازار برسد چرا که صنعت دیگر تحمل زیان را ندارد و در صورت واقعی نشدن قیمت‌ها باید منتظر تعطیلی واحد‌های تولیدی بود.

به گفته وی، با وجود آنکه مرغ یکی از کالا‌های استراتژیک سبد خانوار به شمار می‌رود، افزایش قیمت خانوار‌ها را در تامین معیشت در تنگنا قرار می‌دهد که ما هم از این موضوع نگران هستیم، به همین خاطر انتظار می‌رود دولت دهک‌های آسیب پذیر را در قالب یارانه حمایت کند.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه مرغداران در حاشیه زیان هستند، بیان کرد: علی رغم روند افزایشی قیمت مرغ طی روز‌های اخیر، اما همچنان با نرخ منطقی و واقعی فاصله معناداری داریم، از این رو انتظار می‌رود که دستگاه‌های مسئول با تامین به موقع نهاده‌ها و جلوگیری از سودجویی دلالان و عوامل واسطه کمک کنند تا مرغ با نرخ کمتری به دست مردم برسد.

وی درباره آخرین جزئیات زیان مرغداران در ماه‌های اخیر بیان کرد: برای اعلام زیان مرغداران در ۲ ماه اخیر نیازمند استخراج آمار و اطلاعات دقیق است تا بتوان برمبنای آن نظر داد، اما آنچه مسلم است زیان مرغداران طی ۴ ماه اخیر به بالای ۳ هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
بازار نهاده‌های دامی همچنان ملتهب است

اسداله نژاد با اشاره به اینکه بازار نهاده دامی تعریفی ندارد، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۵ هزار و ۷۰۰ تا ۵ هزار و ۸۰۰ تومان و ذرت ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار سیاه عرضه می‌شود.
این مقام مسئول افزود: با توجه به مشکل تامین به موقع نهاده‌های دامی، امیدی به بهبود قیمت در بازار نیست چرا که ترخیص کالا به مقدار مورد نیاز توسط دستگاه‌های مسئول با چالش روبروست که کمبود نهاده با نرخ مصوب منجر به افزایش مولفه‌های تولید و قیمت تمام شده مرغ است.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران درباره تاثیر صادرات مرغ بر روند قیمت در بازار گفت: صادرات مرغ به صورت قطره چکانی و تحت شرایط خاصی در حال انجام است و میزان آن در حدی نیست که در افزایش قیمت تاثیر گذار باشد.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه مرغداران تمایلی به توزیع مرغ منجمد ندارند، بیان کرد: در حال حاضر پشتیبانی امور دام هر کیلو مرغ را با نرخ ۸ هزار و ۱۰۰ تا ۸ هزار و ۲۰۰ تومان از مرغداران خریداری می‌کند و از آنجا که قیمت بازار ۱۰ هزار تومان است، خرید تضمینی با این نرخ توجیه اقتصادی ندارد.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پایان درباره تاثیر توزیع مرغ منجمد بر بازار تصریح کرد: در شرایطی که قیمت مرغ به نرخ واقعی در بازار نرسیده است، پشتیبانی امور دام ذخایر خود را نباید در بازار عرضه کند و تنها در صورت افزایش قیمت فراتر از نرخ منطقی به منظور حمایت از تولیدکننده باید اقدام به توزیع ذخایر کند.

منبع اطلاعات مرغداری و دامپروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.