صادارت ۵/۵ هزار تُن خوراک دام و طیور مهاباد

مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: امسال پنج هزار و ۵۰۰ تن انواع خوراک دام و طیور از این شهرستان به مقصد کشور عراق صادر شد.
بایزید حسن پور افزود: این مقدار خوراک دام و طیور که مازاد بر مصرف واحدهای پرورش دام و طیور این شهرستان بود، از طریق چند محموله به اقلیم کردستان عراق صادر شد.
وی اضافه کرد: ۲ واحد تولید خوراک دام و طیور در مهاباد مجوز فعالیت دارد که تولید روزانه آنها در مجموع بیش از ۳۲۰ تُن است.


حسن پور با اشاره به فعالیت ۸۷ واحد مرغداری گوشتی در این شهرستان، گفت: ظرفیت اسمی این واحدها در مجموع ۲ میلیون و ۱۶ هزار قطعه در هر دوره است و هر واحد در طی ۲ تا سه دوره در سال اقدام به جوجه ریزی می کند.
وی افزود: علاوه بر واحدهای مرغداری گوشتی، هفت واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت ۱۶۹ هزار قطعه، هشت واحد مرغ مادر با ۳۱۷ هزار و ۶۰۰ قطعه و ۲ کارخانه جوجه کشی با ظرفیت ۳۵ میلیون و ۸۶۰ هزار قطعه در این شهرستان فعالیت می کند.
حسن پور اضافه کرد: یک واحد کشتارگاه طیور صنعتی نیز در این شهرستان در حال ساخت و تجهیز است که هم اکنون از ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و به زودی به بهره برداری می رسد.
وی یادآور شد: هم اکنون مهاباد با توجه به وضعیت آب و هوا و وجود زنجیره تولید از جوجه یک روزه تا واحد کشتارگاه دام و طیور به یکی از قطب های مهم تولید گوشت سفید تبدیل شده است.
مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است و در زمینه تولید محصولات دامی از جمله مرغ گوشتی از شهرستان های پیش رو در منطقه به شمار می رود.
شرایط مناسب اقلیمی، وجود بازار مصرف داخلی و خارجی فرآوردهای دامی، برخورداریاز مهارت و تکیه بر اصول علمی و تکنولوژی در مراحل تولید تا کشتار، حمایت های جهاد کشاورزی از مرغداران و سودآوری مناسب فعالیت در این بخش باعث شده است که مهاباد به یکی از قطب های تولید مرغ گوشتی در منطقه تبدیل شود.

 

منبع ایرنا

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.