نهاده‌های دولتی افزایش قیمت داشته است

احمد بزچلویی مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مرکزی افزود: در ابتدا تنها ۳۰ درصد نهاده مرغداران از سوی دولت تأمین و مابقی در بازار آزاد تهیه می‌شد که همین امر ورشکستگی و کناره گیری بسیاری از مرغداران را به همراه داشت. در حال حاضر نیز که برخی مرغداران به فعالیت خود ادامه داده و تولید را انجام می‌دهند، با اعلام قیمت هایی از سوی دولت مواجه هستند که به هیچ وجه کارشناسی نبوده و نظر مرغداران در آن دخیل نیست.
وی ادامه داد: از سویی دیگر حدود ۲ ماه است که تخصیص نهاده ها کمی بهتر شده، اما باز هم تنها ۷۰ درصد نهاده با قیمت دولتی به مرغدار تعلق می‌گیرد و نکته مهم دیگر اینکه نهاده دولتی نیز افزایش قیمت داشته است. قیمت ذرت دولتی از ۱۵۰۰ تومان به ۱۷۰۰، کنجاله سویا دولتی از ۲۷۰۰ به ۳۳۰۰ تومان و باقی نهاده ها نیز به همین مراتب افزایش قیمت داشته اند.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی اظهار داشت: دولت به ازای هر مرغ، ۴ کیلو نهاده در اختیار مرغدار قرار می‌دهد، این در حالی است که یک مرغ برای عرضه به بازار حداقل به ۵،۵ کیلو نهاده نیاز دارد که مابقی آن باید از بازار آزاد با قیمت‌های بالا تهیه شود. مصرف ۴ کیلو نهاده مرغ را به وزن ۱،۸۰۰ تا ۱،۹۰۰ گرم می‌رساند که عرضه مرغ در این وزن برای مرغدار صرفه ندارد و مرغدار باید مرغ را در وزنی بالاتر و با وزن حدود ۳ کیلوعرضه کند. چرا که قیمت‌های جانبی از جمله واکسن، کارگر، حمل و نقل و … افزایش چندین برابری داشته است.
بزچلویی تصریح کرد: همین امر سبب می‌شود قیمت تمام شده یک مرغ برای مرغدار حدود ۱۷ هزار تومان تمام شود که با این تفاسیر قیمت ۱۴۴۰۰ تومانی به ضرر مرغدار است و اعلام این قیمت و ترس درگیری با تعزیرات سبب کناره گیری مرغداران از تولید می‌شود. مرغدار تا یک حد مشخصی می‌تواند مرغ را نگه دارد و در نهایت مجبور به عرضه مرغ در بازار است، اما این قیمت ها برای مرغدار صرفه ندارد. دولت با اعلام قیمت مصوب حداقل باید نهاده را به صورت ۱۰۰ درصد در اختیار مرغداران قرار دهد تا مرغدار متحمل ضرر کمتری شود.
وی بیان داشت: دخالت دولت، اطمینان مرغداران به تولید را کاهش داده است و شرایط پیش آمده سبب کاهش تولید شده است. البته قدرت خرید پایین مردم نیز در این امر بی تأثیر نیست. اواخر سال گذشته جوجه ریزی در استان مرکزی ۳ میلیون قطعه بود که امسال با کاهش ۵۰ درصدی به ۱،۵ میلیون قطعه رسیده است.

منبع ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.