کاهش قیمت گندم و ذرت در بازارهای جهانی

امروز قیمت انواع غلات به ویژه گندم و ذرت در بازارهای جهانی کاهش داشت اما قیمت دانه‌های روغنی با افزایش قابل توجه همراه شد، قیمت دام زنده و پرواری هم کاهش قیمت داشتند.
امروز در بازارهای جهانی هر بوشل گندم با ۲٫۲۵ دلار کاهش نسبت به روز گذشته به قیمت ۵۰۲ دلار به فروش رفت. قیمت ذرت هم با کاهش ۲ دلاری همراه بود و هر بوشل قیمت ۴۳۷ دلار معامله شد.

ایران امسال برای چهارمین سال پیاپی با پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن در گندم بی‌نیاز می‌شود و بی‌نیاز از واردات این کالا  است اما وابستگی ۷۰ درصدی به واردات ذرت دارد.ذرت به عنوان خوراک دام و طیور استفاده می‌شود و قیمت آن حدود ۷۰ درصد در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی نظیر گوشت و مرغ مؤثر است. امروز دانه روغنی سویا حدود ۵۰ سنت کاهش داشت و دانه روغنی خوراکی هم با ۴۰ سنت کاهش همراه شد.ایران حدود ۹۰ درصد به واردات دانه‌های روغنی وابسته است و علیرغم برنامه‌هایی که در وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش وابستگی در دهه‌‌های گذشته تعریف شده  اما هنوز وابستگی به واردات شدید است. قیمت دام زنده هم امروز ۳۲ سنت و دام پرواری ۵۲ سنت با کاهش روبرو شد. ایران سالانه ۱۲۰ تا ۱۵۰هزار تن واردات گوشت انجام می‌دهد که میانگین قیمت جهانی حدود ۴ تا ۵ دلار است. هر گونه نوسان در قیمت جهانی قیمت گوشت وارداتی را گران‌تر می‌سازد.

منبع اکوفارس

 

Check Also

جلسه مشترک مدیر عامل و هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه دامپروری و مدیر عامل و هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ جلسه مشترک فی ما بین صندوق دامپروری و تولیدات دامی و شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.